هنر هفتم

دانلود و نقد فیلم های روز جهان

معرفی فیلم THE RITE


«خدا همه چیز است ولی هیچ یك از چیزهایی كه من فكر می كنم نیست!» بودلر

كارگردان: مایكل هافستروم

بازیگران: آنتونی هاپكینز - كالین اودانیو - آلیس براگا - كیاران هیندز - توبی جولز

مدت زمان: 112 دقیقه

درجه نمایشی: PG-13

ژانر: درام/ ترسناك/ هیجانی

امتیاز: 6

محصول سال 2011

علاقه و توجه هالیوود و سردمداران فراماسون آن به مقوله ی «جنگیری» بسیار بیشتر از توجهی است كه عامه ی مردم به این مقوله دارند. ویلیام فریدكین در سال 1373 با ساختن فیلم جن گیر, تحولی در این نوع فیلم های ترسناك به وجود آورد. طی چهار دهه ی گذشته انبوهی از فیلم های ترسناك تسخیر ارواحی به روی پرده آمده اما هیچكدام آنها نتوانسته اند بهبود و تكاملی در این زیر - ژانر ترسناك ایجاد كنند.


تازه ترین فیلم تسخیر ارواحی هالیوود, مراسم, تغییری در این وضع ایجاد نكرده اما حداقل می توان گفت كه این فیلم همه ی سعی خود را كرده كه رویكرد نسبتا متفاوتی به سوژه ی قدیمی و تكراری جن گیری یا تسخیر ارواح داشته باشد. راجر ایبرت كه در نقد خود سه ستاره از چهار ستاره به مراسم داده, معتقد است كه این فیلم مقوله ی جن گیری را بسیار جدی تر از آنچه در یك فیلم هالیوودی می توان انتظار داشت گرفته است.
فرض اصلی داستانی در مراسم این است كه «شیطان» یك موجود واقعی, زنده و فعال است. مراسم ظاهرا مبتنی بر تجربیات واقعی «پدر گری توماس» كشیش كالیفرنیایی است كه از سوی مقام اسقفی مافوق اش برای تحقیق درباره ی مقوله ی جن گیری عازم واتیكان شد. در فیلم مراسم, نام این كشیش به مایكل كوواك (كالین اودانیو) تغییر پیدا كرده است. مایكل كه در شیكاگو متولد شده, پسر یك «كفن و دفن چی» است. او در حال حاضر فاصله ی چندانی با پایان دوره ی آموزشی چهار ساله ی كشیشی اش ندارد و پس از فارغ التحصیلی اش باید سوگند كشیشی بخورد و به عنوان یك كشیش مشغول خدمت به كلیسای كاتولیك شود.


مایكل چهار سال پیش با این هدف به تحصیل در دوره ی آموزشی كشیشی پرداخت تا مجبور به ادامه ی كسب و كار خانوادگی اش (كفن و دفن مردگان) نشود. حالا «پدر متیو» (تونی جونز), استاد مایكل, به او توصیه كرده كه برای شركت در یك برنامه ی تحقیقاتی خاص عازم ایتالیا شود. «پدر متیو», استاد مایكل, معتقد است كه مایكل از شرایط لازم برای كار به عنوان یك «جن گیر» برخوردار است. پدر زاویه (كیاران هیندز), كه مسئولیت اداره ی برنامه ی تحقیقاتی در ایتالیا را برعهده دارد, نیز با نظر «پدر متیو» موافق است. اما مایكل آدم بی اعتقادی است كه به وجود «خدا», «شیطان» یا ارواح خبیثه ای كه ظاهرا بدن های افراد ناآگاه و نگون بخت را تسخیر می كنند, باور ندارد. پدر زاویه تصمیم می گیرد كه مایكل را نزد «پدر لوكاس» (آنتونی هاپكینز), استاد بی بدیل جن گیری بفرستد. در همین حال سر و كله ی یك زن روزنامه نگار (آلیس براگا) كه به دنبال كشف «حقیقت» است نیز پیدا می شود. مایكل نزد پدر لوكاس می رود و با روش های جن گیری او آشنا می شود و پی به وجوه تیره تری می برد كه در باورها و اعتقادات «پدر لوكاس» وجود دارد و ....

در نیمه ی نخست فیلم شاهد مناظره ای هستیم كه بین دیدگاه علمی و دیدگاه ماوراءالطبیعه ای درباره ی مقوله ی جن زدگی و جن گیری وجود دارد. مایكل خدانشناس معتقد استكه تمامی این پدیده ها دارای دلایل و علت های علمی اند. البته از آنجایی كه مراسم یك فیلم ترسناك هالیوودی است دیری نمی گذرد كه خود شیطان رخ می نماید و ...


مراسم یك طعم و مزه ی اروپایی دارد كه باید آن را به حساب كارگردان سوئدی اش , مایكل هافستروم, گذاشت. اجتناب فیلم از غرابت های گرافیكی تمام عیاری كه غالبا در فیلم های تسخیر ارواحی ای هالیوودی دیده می شود, تشخیص ویژه ای به آن بخشیده است. با این حال باید اذعان كرد كه هافستروم نتوانسته به صددرصد آن چیزی كه می خواسته دست یابد. شجاعت سازندگان فیلم تا یك حدی بوده و احساس می شود كه آنها به اجبار تن به پاره ای مصالحه ها داده اند.
تماشاگران حرفه ای ژانر و آنهایی كه تشنه ی تماشای صحنه های پر از خون و خونریزی اند, فیلم مراسم را زیادی حراف و عاری از خونریزی های پر و پیمان خواهند یافت. با این وصف, مراسم فیلم اتمسفریكی است با تصاویر خوب فیلمبرداری شده و بازیگرانی كه كار خود را خیلی خوب بلدند.
شاید این فیلم نتوانسته موفقیت های جن گیر ویلیام فریدكین را تكرار كند و تحولی در ژانر خود ایجاد كند, اما به خاطر رویكرد متفاوت اش به یك سوژه ی تكراری نخ نما شده - جن گیری و تسخیر ارواح - ارزش تماشا كردن را دارد.


منبع:دنیای سینما

+ نوشته شده در  جمعه شانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 15:46  توسط آیدین  |